Mosty protetyczne na zęby - ABDENT Kraków Ruczaj

Mosty protetyczne

Od dawna wiadomo, że lepiej zapobiegać niż, leczyć. I tym właśnie, dbając o dobro pacjenta zajmujemy się wykonując zabiegi higieniczne (popularnie zwane: usuwanie kamienia nazębnego, oczyszczaniem zębów z kamienia, piaskowanie zębów)

Mosty protetyczne umożliwiają rekonstrukcję brakujących zębów pacjenta, przy wykorzystaniu  obecnych w szczęce zębów sąsiadujących. Most protetyczny składa się z filarów, czyli co najmniej dwóch koron zębowych mocowanych na okalających lukę oszlifowanych zębach oraz przęseł, czyli koron zębowych połączonych z filarami, które zostają umocowane w jamie ustnej pacjenta w miejsce utraconych zębów. Mosty protetyczne należą do protez stałych czyli przy pomocy cementu osadzonych na stałe, co oznacza między innymi, że są dla pacjenta bardziej wygodne od protez ruchomych (wyciąganych).

Mosty na zęby nie tylko w znaczący sposób poprawiają estetykę uśmiechu pacjenta, ale też niosą olbrzymie korzyści dla jego zdrowia. Nieuzupełniane luki w uzębieniu mogą wieść do niekorzystnego przemieszczania się zębów, a także do stopniowego zaniku kości szczęki. Luka po utraconym zębie może też stać się siedliskiem niebezpiecznych bakterii, które żerują na gromadzących się w niej resztkach pożywienia i mogą prowadzić do chorób zębów oraz przyzębia, w tym próchnicy i paradontozy.

Kiedy możemy założyć most protetyczny?

Most protetyczny może być wykonany w przypadku, kiedy lukę powstałą po utracie zębów okalają zęby własne pacjenta, które mogą z powodzeniem zostać wykorzystane jako filary mostu.  Odchodzi się od wykonywania mostów jednobrzeżnych tzw z dowieszkami, które w swej konstrukcji posiadają koronę filarową tylko z jednej strony. Długoletnie obserwacje kliniczne wykazały, że tego typu konstrukcje powodowały pod względem mechanicznym nierównomiernie rozłożenie sił, co za tym idzie rozchwianie zębów filarowych i w efekcie ich utratę. Z tego powodu niemożliwa jest np. odbudowa górnych szóstek i siódemek pacjenta, jeśli jego ostatnim naturalnym zębem jest piątka – brakuje bowiem zęba w sąsiedztwie luki po siódemce, który mógłby zostać wykorzystany jako filar. W sytuacji jak ta, rozwiązanie problemu pacjenta zapewnić może proteza ruchoma lub wszczepienie implantu, na którym stomatolog umieści następnie koronę protetyczną.

Mosty na zęby – jak się je zakłada?

Przed założeniem mostu protetycznego niezbędne jest oszlifowanie zdrowych zębów lub najlepiej martwych zębów wzmocnionych wkładami korzeniowo-koronowymi, które wykorzystane zostaną jako filary mostu na zęby. Dlatego też mostów protetycznych zazwyczaj nie stosuje się w przypadku niewielkich braków międzyzębowych – pojedyncze braki najczęściej uzupełniane są przy pomocy implantów. Po oszlifowaniu zębów nadchodzi pora na kolejne etapy zakładania mostu protetycznego, czyli:

  • uzyskanie precyzyjnego wycisku szczęki z oszlifowanymi zębami, które zostaną filarami mostu,
  • uzyskanie  kolejnego wycisku –  tym razem zębów przeciwstawnych
    określenie koloru zlecanego mostu
  • umocowanie tymczasowych koron lub mostów, które mają za zadanie zabezpieczyć oszlifowane zęby pacjenta,
  • wykonanie pracy protetycznej przez laboratorium zgodnie z zalecanym kształtem i kolorem
  • zacementowanie mostu w przypadku, kiedy stomatolog i pacjent zaakceptują wykonaną pracę

Mosty protetyczne porcelanowe na tlenku cyrkonu

W naszym gabinecie oprócz tradycyjnych mostów napalanych na stopy metali, zakładamy także nowoczesne mosty porcelanowe na tlenku cyrkonu (tak zwane mosty cyrkonowe). Stanowią one niezawodne i niezwykle komfortowe rozwiązanie problemów z brakami w uzębieniu pacjenta. Mosty protetyczne cyrkonowe odtwarzają utracone zęby zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Są to mosty bezmetalowe – w ich przypadku, w odróżnieniu od  mostów porcelanowych napalanych na metalu, porcelana napalana jest na szkielecie z cyrkonu.

Zalety mostów cyrkonowych

Wykorzystywany przy wytwarzaniu mostów protetycznych cyrkon cechuje się całkowitą biozgodnością, co znaczy że jest w pełni tolerowany przez ludzki organizm i nie wywołuje żadnych reakcji uczuleniowych. Niezwykle istotne są także jego walory estetyczne – cyrkon posiada biały kolor, co oznacza, że załamuje światło. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne dopasowanie wytworzonych z niego elementów do naturalnej barwy uzębienia pacjenta. Mosty oraz korony cyrkonowe polecamy szczególnie  pacjentom posiadających liczne przebarwienia zębów, a także zęby w dużym stopniu obciążone zgryzowo.

Mosty kompozytowe FRC

Są to mosty protetyczne, które możemy zastosować na braki najczęściej jednego lub maksimum na dwa zęby. Materiałem konstrukcyjnym jest włókno szklane. Stosujemy je najczęściej przy braku przedtrzonowców, wykorzystując wypełnienia na sąsiednich zębach. Nie szlifujemy całych zębów tak jak w przypadku koron, tylko stosujemy bardzo oszczędne szlifowanie, które stanowiło wypełnienia w okalających zębach. Tego typy mosty są bardzo kosmetyczne, oszczędne dla sąsiadujących zębów. Jak w przypadku wszystkich kompozytów ich wytrzymałość jest do 5 lat.

Protezy szkieletowe

To uzupełnienie protetyczne, które jest oparte na konstrukcji szkieletowej (metalowej), umożliwiającej znacznie ograniczyć zasięg protezy. Uzupełnienie to poprzez wykorzystanie materiału z jakiego jest wykonany, oprócz tego, że wspiera się na śluzówce (dziąsłach) opiera się również na zębach przez co ograniczone jest osiadanie. Protezy te mogą być również wykonane jako uzupełnienia bezklamrowe, stosujemy wtedy jako system łączący pomiędzy protezą a koronami, zatrzaski, zasuwy.

Mosty adhezyjne

To zazwyczaj mosty protetyczne wykonane z kompozytu wzmocnione włóknem szklanem. Istotą tej usługi jest to, że przy bardzo oszczędnym szlifowaniu, wykorzystującym istniejące ubytki (plomby)w okalających brak zebowy zębów, cementujemy gotową pracę na cementach adhezyjnych. Maksymalnie możemy uzupełnić dwa zęby. Ze względu na oszczędne szlifowanie i zastosowaną technikę traktujemy taką pracę jako długoczasową tymczasówkę.

Cennik zabiegów

Korona porcelanowa lub punkt w moście na stopie bezniklowym
1500 PLN
Korona porcelanowa lub punkt w moście na złocie + cena Au wg aktualnych cen rynkowych
1500 PLN
Korona bezmetalowa PRESS
1800 PLN
Korona porcelanowa lub punkt w moście Cercon
1900 PLN

Zarejestruj wizytę!

Skontaktuj się z nami, by umówić się na wizytę!

ZAREZERWUJ WIZYTĘ

OPINIE

ZADZWOŃ