Opis zabiegów - ABDENT Kraków Ruczaj

Opis zabiegów

Opis zabiegów

  1. Badanie lekarskie (przegląd dentystyczny, konsultacja stomatologiczna )Lekarz dentysta zapoznaję się ze stanem zdrowotnym pacjenta. Przegląda jego zęby, śluzówki, ocenia stan higieny.
  2. Scaling to nic innego jak usunięcie kamienia nazębnego ultradźwiękami, oczyszczenie zębów przez lekarza lub higienistkę. Zabieg ten należy wykonywać cyklicznie, mniej więcej co pół roku. W razie potrzeby warto go łączyć w piaskowaniem.
  3. Piaskowanie to oczyszczenie zębów z nalotów. Kawa, mocna herbata, papierosy ect. tworzą brunatny nalot nazębny. Pacjentowi pomimo staranności trudno jest go usunąć samemu. Temu właśnie służy zabieg zwany piaskowaniem zębów. Lekarz lub higienistka usuwa przebarwienia przy użyciu piaskarki dentystycznej. Drobiny pisaku pod ciśnieniem rozbijają nalot, odsłaniając czyste zęby.
  4. Fluoryzacja. Jest to zabieg najczęściej wykonywany po dokładnym oczyszczeniu zębów (skaling+piaskowanie). Na zęby nakłada się żele, lakiery lub pianki o wysokim stężeniu fluoru. Pacjent powinien wstrzymać się później przez ok 2 godziny od jedzenia i picia.Fluoryzację wykonuje się zarówno u dorosłych jak i u dzieci (lakierowanie zębów mlecznych).

     

Skaling, piaskowanie i fluoryzację najlepiej wykonać w pakiecie higienizacyjnym (cena jest najkorzystniejsza)

 

  1. Lakowanie jest zapobiegawczym zabiegiem antypróchnicowym. Wykonuje się go najczęściej na zęby trzonowe, których powierzchnia nie jest płaska. Lekarz zabezpiecza specjalnym lakiem fluorowym bruzdy zębów, w których najczęściej dochodzi do próchnicy.Lakowanie zębów u dorosłych jak i u dzieci jest zbiegiem profilaktycznym i przynosi wieloletnie korzyści.

 

 

  1. Wybielanie zębów. To szereg zabiegów różniących się metodami. Profesjonalne wybielanie zębów to kilka metod; rozróżniamy wybielanie pojedynczego zęba. W przypadku gdy jest on martwy, najczęściej dochodzi do zmiany koloru na ciemniejszy. Stomatolog wprowadza preparat do wnętrza konkretnego zęba na kilka dni i ocenia po tym czasie efekt. W razie konieczności zabieg się powtarza. Wybielanie całych łuków zębowych wykonuję się w dwojaki sposób. Wybielanie nakładkowe, to sposób w którym wykonywane są dla pacjenta indywidualne nakładki, do których nakłada się delikatny żel wybielający na określony czas; od kilku godzin do całej nocy. Drugą metodą wybielania zębów jest wybielanie w gabinecie stomatologicznym. Lekarz stomatolog nakłada intensywniejszy żel wybielający bezpośrednio na zęby pacjenta. Można zintensyfikować działanie żelu różnymi specjalistycznymi lampami led. Koszt wybielania zębów jest zależny od wybranej metody, preparatu. Zapraszamy do częstego zapoznawania się z promocjami. 
  2. Znieczulenia dentystyczne. Leczyć bez bólu, to może się udać. Lekarz dentysta proponuje znieczulenie zawsze jeżeli przewiduje, że zabieg będzie bolesny. Jest to korzystne zarówno dla pacjenta jaki i dal lekarza wykonującego zabieg. Niektórzy pacjenci także niwelują tym strach przed zabiegiem dentystyczny. Rozróżniamy kilka rodzai znieczuleń. Znieczulenie powierzchniowe, przy zastosowaniu żelu lub areozolu. Stosuje się go najczęściej przed wkłuciem igły. Znieczulenie nasiękowe jest zabiegiem, w którym lekarz dentysta deponuje środek znieczulający pod błonę śluzową. Znieczulenie to wykorzystywane jest do zabiegów plombowania, protetyki, chirurgi. Znieczulenie przewodowe to również zabieg iniekcyjny, w którym lekarz stomatolog podaje lek w okolice pnia nerwu. Najczęściej wykorzystywany jest w trakcie chirurgicznego usuwania zębów dolnych, usuwania ósemek, zabiegów implantologicznych, szlifowania zębów pod korony.
  3. Radiwizjografia to jedna z metod diagnostyki, popularnie zwana prześwietleniem zębów. W naszym gabinecie wykorzystuje się aparat punktowy RTG i cyfrowy program do obróbki zdjęć.
  4. Wypełnienia zębów (plombowanie). To uzupełnianie straconej przez pacjenta tkanki zęba na skutek próchnicy lub uszkodzenia mechanicznego. Współcześnie stosujemy wiele materiałów do wypełnień, których zadaniem jest odbudowa zęba, zabezpieczenie go przed dalszy rozwojem próchnicy. Lekarz dentysta, oczyszcza ząb z próchnicy i dobiera odpowiedni materiał (np.glassjonomer, kompozt) do danego ubytku, mając na uwadze rozległość wypełnienia, umiejscowienie oraz estetykę. Właściwa naprawa zębów daje gwarancję posługiwania się nimi jeszcze przez długie lata.
  5. Leczenie kanałowe (leczenie endodontyczne) Gdy próchnica posuwa się w głąb zęba, dochodzi do zakażenia miazgi. Ból może być ostry, trwający od kilku godzin do kilku dni.W przypadku zbagatelizowania problemu, może dojść do powikłań typu zgorzeli miazgi, zapalenia okostnej, przetok. Lekarz dentysta usuwa chorą lub już martwą miazgę, oczyszcza kanały przy użyciu różnych substancji; wspomaga się koferdamem, czyli gumą izolującą, tak aby zabezpieczyć inne tkanki od działania kwasów, endometrem, radiowizjografią. Po prawidłowym oczyszczeniu, kanały są szczelnie wypełniane gutaperką. Taki wypełniony korzeń zęba jest przygotowany do dalszej odbudowy, czy to wypełnieniem (przy małej stracie tkanki korony), czy też do odbudowy protetycznej. Prawidłowe endodontyczne leczenie zębów jest konieczne dla utrzymania własnych zębów w jamie ustnej jak najdłużej. Braki w uzębieniu powodują deformację twarzy, deformują ją, jak i kłopoty układu trawiennego.
  6. Usuwanie zębów (wyrywanie zębów, chirurgiczne usuwanie zębów, usuwanie zębów ze wskazań ortodontycznych) To zabieg wykonywany w gabinecie dentystycznym, w trakcie którego lekarz dentysta usuwa w znieczuleniu z jamy ustnej zęba. Ekstrakcja w niektórych przypadkach jest konieczna. Znieczulenie miejscowe nie znosi wszelkich odczuć w trakcie zabiegu; pacjent czule dotyk, rozpieranie w operowanej okolicy, ale nie ból. Ekstrakcje ze względów ortodontycznych wymagają skierowania od lekarza ortodonty.
  7. Implanty to usługa z pogranicza chirurgii i protetyki. Zabieg ten składa się z dwóch etapów. W pierwszej, chirurgicznej części lekarz wprowadza odpowiednio do warunków dobrany implant do kości szczęki. Po odpowiednim czasie (ok. pół roku), jak implant zintegruje się z kością można przystąpić do dalszej odbudowy. W drugiej części zabiegu na łączniku odbudowuję się wcześniej zaplanowana konstrukcję protetyczną; koronę, most, czy też protezę.
  8. Korony, mosty dentystyczne. Wykonujemy zazwyczaj na zęby martwe, przeleczone endodontycznie. Celem takiej usługi jest odzyskanie prawidłowej funkcji jaki i estetyki. Lekarz stomatolog przygotowuje, szlifuję zęby lub w kład koronowo-korzeniowy, pobiera wyciski i następne etapy są już wykonywane w laboratorium protetycznym. Pacjent wraz z lekarzem ustają z jakich materiałów mają być te uzupełnienia protetyczne. Czy maja to być korony ceramiczne na metalu, korony pełnoceramiczne;na cyrkonie, bezmetalowe
  9. Mosty adhezyjne. To zazwyczaj mosty wykonane z kompozytu wzmocnione włóknem szklanem. Istotą tej usługi jest to, że przy bardzo oszczędnym szlifowaniu, wykorzystującym istniejące ubytki (plomby)w okalających brak zebowy zębów, cementujemy gotową pracę na cementach adhezyjnych. Maksymalnie możemy uzupełnić dwa zęby. Ze względu na oszczędne szlifowanie i zastosowaną technikę traktujemy taką pracę jako długoczasową tymczasówkę.
  10. Licówki. To zazwyczaj porcelanowe płatki ceramiki mające za zadanie poprawę kosmetyki zębów. Licówki wykonujemy z bardzo oszczędnym szlifowaniem, tak aby zachować jak najwięcej tkanki zęba własnego. Można też wykonywać licówki kompozytowe. Tego typu usługi ze stomatologii estetycznej przynoszą wielką satysfakcję zarówno zespołowi wykonującemu jaki samemu pacjentowi.
  11. Protezy szkieletowe. To uzupełnienie protetyczne, które jest oparte na konstrukcji szkieletowej (metalowej), umożliwiającej znacznie ograniczyć zasięg protezy. Uzupełnienie to poprzez wykorzystanie materiału z jakiego jest wykonany, oprócz tego, że wspiera się na śluzówce (dziąsłach) opiera się również na zębach przez co ograniczone jest osiadanie. Protezy te mogą być również wykonane jako uzupełnienia bezklamrowe, stosujemy wtedy jako system łączący pomiędzy protezą a koronami, zatrzaski, zasuwy.
  12. Protezy elastyczne. To cała grupa uzupełnień protetycznych wykonanych z zastosowaniem elastycznych, termoplastycznych materiałów dentystycznych. Możemy mówić tu o uzupełnieniach z materiałów takich jak: nylon, acron, acetal, F.J.P. Każdy z tych materiałów ma swoje szczególne właściwości. Każdy z tych materiałów jest polecany dla alergików, gdyż w swym składzie nie nie zawierają monomeru, występującego w protezach akrylowych, na który często pacjenci są uczuleni. Inną istotną zaletą tych materiałów jest możliwość wykonania wysoko estetycznego uzupełnienia protetycznego (protezy bezklamrowej), w którym nie widoczne są metalowe klamry. Przy zastosowaniu tych materiałów możemy wykonać peloty w kolorze zębów lub dziąsła, zastępujące metalowe klamry.
  13. Protezy akrylowe. To najprostrze uzupełnienia protetyczne, wykorzystujące tworzywo akrylowe. Jednakże przy prawidłowej procedurze i doborze wysokiej jakości i estetyce zębów, można uzyskać bardzo dobre efekty.
ZADZWOŃ