Endodoncja

Od dawna wiadomo, że lepiej zapobiegać niż, leczyć. I tym właśnie, dbając o dobro pacjenta zajmujemy się wykonując zabiegi higieniczne (popularnie zwane: usuwanie kamienia nazębnego, oczyszczaniem zębów z kamienia, piaskowanie zębów)

Leczenie kanałowe  to coraz popularniejsza forma leczenia. Jest tak, ponieważ współczesna endodoncja pozwala na ocalenie nawet bardzo zniszczonych zębów, które niegdyś byłyby przeznaczone do usunięcia. Obecnie prawidłowo przeleczony ząb może służyć jeszcze przez długie lata!

W jakich wypadkach przeprowadza się leczenie kanałowe?

Pojawienie się tępego, ostrego bólu, nadwrażliwości na temperaturę, bólu przy jedzeniu czy dotyku, a nawet obrzęku tkanek czy węzłów chłonnych może sygnalizować zmiany lub zakażenie w miazdze zęba. Wywołane są one zwykle przez głęboką próchnicę, pęknięcie czy złamanie zęba, a czasami przez rozległe i nieszczelne wypełnienia.

Endodoncja – ratunek w trudnych przypadkach

Kiedy okazuje, że zapalenie miazgi jest nieodwracalne, należy wykonać leczenie kanałowe. Obejmuje ono diagnostykę oraz leczenie zmian w miazdze zęba i tkankach okołowierzchołkowych. Kluczem do powodzenia jest dokładne usunięcie zmienionej chorobowo miazgi, gdyż właśnie ona jest przyczyną bólu i infekcji. W naszym gabinecie wykonujemy leczenie kanałowe przy zastosowaniu rediowizjografi, endometru z endomotorem, co znacznie zwiększa powodzenie zabiegów.

Przed rozpoczęciem leczenia kanałowego wykonujemy zdjęcie RTG zęba.

Leczenie kanałowe zęba krok po kroku

  1. Zabezpieczenie zęba koferdamem, czyli specjalnym płatem gumy, który chroni go przed śliną i środkami chemicznymi używanymi podczas oczyszczania jego wnętrza.
  2. Otwarcie komory zęba, a następnie usunięcie zakażonej tkanki z komory oraz kanałów za pomocą precyzyjnych  pilników i narzędzi rotacyjnych.
  3. Kolejny krok to płukanie i dezynfekcja kanałów oraz komory zęba.
  4. Wypełnianie gutaperką oczyszczonych i osuszonych kanałów na całej długości.
  5. Kontrola prawidłowości wypełnienia kanałów poprzez powtórne zdjęcie RVG
  6. Po zakończeniu leczenia kanałowego następuje odbudowa zęba za pomocą materiału kompozytowego, włókna szklanego lub odbudowy inlay, onlay, bądź korony porcelanowej, w zależności od destrukcji korony zębowej. Zaleca się jednak wykonanie uzupełnienia protetycznego, gdyż zęby martwe są zębami kruchymi i z biegiem czasu może dojść do złamania ze wskazaniem do usunięcia zęba.
  7. Reendo, czyli powtórne leczenie kanałowe
  8. W naszym gabinecie podejmujemy się również  powtórnym leczeniom kanałowym, czyli tzw. reendo. Stosuje się je, gdy w pierwotnym leczeniu kanałowym zęba nie odnaleziono wszystkich kanałów, nie zostały one szczelnie wypełnione na całej długości, doszło do perforacji lub w zębie pozostało złamane narzędzie. Chociaż powtórne leczenie kanałowe bywa długotrwałym procesem, warto się na nie zdecydować – dzięki reendo można uniknąć inwazyjnej ekstrakcji.
  9. Leczenie kanałowe zęba staramy się prowadzić bez bólu, dążąc do długotrwałych efektów.
  10. Czasami jednak standardowe metody leczenia nie wystarczają, w takich przypadkach kierujemy na leczenie kanałowe pod mikroskopem.

Podkreślmy jeszcze raz, ze prawidłowo przeleczony endodontycznie ząb może służyć jeszcze długie lata, lecz na samej endodoncji się nie kończy. Ząb martwy zbiegiem czasu staje się zębem kruchym i może dojść do pęknięcia lub złamania. Należy od razu przewidzieć taką sytuację i zabezpieczyć się przed tym stosując przy  małym ubytku korony wkłady z włókna szklanego, inlaye i onlaye kompozytowe lub porcelanowe, a w przypadku dużej destrukcji części koronowej zęba zastosować korony protetyczne.

Cennik zabiegów

Leczenie kanałowe zęba jednokanałowego
od 450 PLN
Leczenie kanałowe zęba dwukanałowego
od 600 PLN
Leczenie kanałowe zęba trzykanałowego-czterokanałowego
od 800 PLN
Powtórne leczenie kanałowe + za każdy kanał
100 PLN
Wizyta pośrednia w leczeniu zgorzeli
200 PLN

Zarejestruj wizytę!

Skontaktuj się z nami, by umówić się na wizytę!

ZAREZERWUJ WIZYTĘ

OPINIE

ZADZWOŃ