Korony protetyczne - ABDENT Kraków Ruczaj

Korony protetyczne

Od dawna wiadomo, że lepiej zapobiegać niż, leczyć. I tym właśnie, dbając o dobro pacjenta zajmujemy się wykonując zabiegi higieniczne (popularnie zwane: usuwanie kamienia nazębnego, oczyszczaniem zębów z kamienia, piaskowanie zębów)

Korony protetyczne to uzupełnienia zaliczane do uzupełnień stałych; znaczy to,  że gotową koronę lekarz stomatolog cementuje na stałe przy użyciu odpowiednich cementów na zębie lub implancie pacjenta.

Wykonuje się je w przypadku gdy destrukcja zębów posiadanych przez pacjenta jest już tak duża, że nie wystarcza  już  wykonanie wypełnienia kompozytowego.  Korony protetyczne porcelanowe wykonujemy na zęby własne pacjenta w przypadku dużych zniszczeń, jako zaopatrzenie po leczeniu kanałowym na wkłady z włókien szklanych lub wkłady indywidualne, w przypadku odbudowy zgryzu w wyniku starcia patologicznego, jak również ze względów kosmetycznych. Korony porcelanowe są uzupełnieniami bardzo dobrze akceptowanymi przez pacjentów, a założona korona protetyczna spełnia funkcję estetyczną, ponieważ w znaczącym stopniu poprawia wygląd uśmiechu pacjenta, oraz podnosi komfort jego życia, gdyż przywraca zębowi jego naturalną funkcjonalność.

W naszym gabinecie wykonujemy kilka rodzajów takich uzupełnień.

W zależności od użytego materiału możemy korony protetyczne podzielić na:

Ceramika bezmetalowa

Korony protetyczne cyrkonowe

To uzupełnienia protetyczne, których szkieletem jest tlenek cyrkonu. Materiał który ma wielorakie zastosowanie we współczesnym świecie. Oprócz stomatologi stosuje się go w zaawansowanej technologi kosmicznej, jak i przemyśle motoryzacyjnym. Tlenek cyrkony jest materiałem doskonale łączącym właściwości metalu (wytrzymałość) i kosmetykę (kolor). Możemy w procesie synteryzacji otrzymać właściwy kolor potrzebny do odwzorowania kolory zębów pacjenta. Oprócz tego nie bez znaczenie jest fakt, że jest to materiał całkowicie biozgodny z tkankami ludzkimi, a co za tym idzie nie powoduje alergii, tak jak może się to dziać w przypadkach podbudów na metalu. Reasumując korony cyrkonowe są najlepszymi uzupełnieniami ze wszystkich pozostałych typów koron, właśnie ze względu na swoje właściwości chemiczne jaki i wysoką kosmetykę.

Korona protetyczna z ceramiki tłoczonej

Jest to korona protetyczna, której podbudowa jest wykonana z porcelany tłoczonej w wysokich temperaturach. Na taką konstrukcję technik napala warstwy porcelany dbając o odwzorowanie naturalnego efektu. Korony ceramiczne tego typu, są uzupełnieniami bardzo kosmetycznymi. Również jak korony cyrkonowe poprzez brak podbudowy metalowej są uzupełnieniami całkowicie antyalergicznymi, jednakże ich trwałość w porównaniu z koronami cyrkonwymi jest mniejsza.

Powyższe korony protetyczne zaleca się pacjentom przede wszystkim do odbudowy w odcinku przednim, gdyż w najdoskonalszym stopniu odwzorowują naturalny efekt.

Ceramika na stopach metali

Są to uzupełnienia na różnych stopach protetycznych; wyróżniamy tu stopy nieszlachetne, jak i szlachetne;

Korony porcelanowe na stopach złota

Korona protetyczna na stopach złota to w rzeczywistości korona protetyczna porcelanowa na podbudowie  metalowej, w tym przypadku używamy stopów złota. Ten rodzaj koron stanowi doskonałe rozwiązanie dla pacjentów reagujących alergicznie na metale nieszlachetne. Korony na stopach złota są bakteriostatyczne, co oznacza, że ryzyko powstawania próchnicy pod koroną jest niewielkie. Dzięki wykorzystaniu złota, możliwe jest zapobieganie podrażnieniom dziąsła oraz  ciemnieniu jego barwy nad koroną, a także uzyskanie bardziej optymalnego rozkładu sił pracy korony zęba z wkładem koronowo-korzeniowym. Korony na stopach złota polecane są zwłaszcza pacjentom, których zęby uległy poddziąsłowym uszkodzeniom lub których korony zębów nie mogą być zrekonstruowane innymi metodami. Przy tego typu usłudze uzyskujemy ciepłą barwę porcelany, czyli bardzo dobry efekt kosmetyczny. Mamy kilkudziesięcioletnie obserwacje takich niezmiennie, dobrze funkcjonujących prac.

Korony porcelanowe na stopach nieszlachetnych

Są to uzupełnienia najczęściej stosowane w gabinetach stomatologicznych. Konstrukcja korony jest wykonana z nieszlachetnej stopie dentystycznej. Obecnie odchodzi się od stopów zawierających nikiel, który dawał największy odczyn alergiczny, jednakże nie można założyć, że wykluczenie tego pierwiastka całkowicie niweluje ten problem. Innym niekorzystnym aspektem koron wykonanych na nieszlachetnych stopach metali jest fakt, że przy oszczędnym szlifowaniu zęba, efekt kosmetyczny może być nie do końca zadowalający. Metaliczna podbudowa może dawać „zimny”, szarawy odbiór takiego uzupełnienia. Ratunkiem na to jest szlifowanie ze stopniem (szersze) i stosowanie tych koron w odcinku bocznym. Jednak te korony protetyczne są najczęściej stosowane w gabinetach, ze względu na swoją niższą cenę w odróżnieniu od koron pełnoceramicznych. Dobrze przygotowany filar, tak żeby było dużo miejsca na warstwy ceramiki pozwoli również uzyskać poprawny efekt, a właściwości metalu, jego wytrzymałość bez wątpienia wpływają na długoletnie użytkowanie takiego uzupełnienia.

  • Korony kompozytowe – są to korony protetyczne wykonywane na podbudowie metalowej, podobnie jak w przypadku koron porcelanowych oraz koron wzmacnianych włóknem szklanym. Są one stosowane w niewielkim stopni. Kompozyt jako materiał chłonny pomimo swojego dobrego efektu początkowego po pewnym czasie jednak zmienia swoją barwę. Uzupełnienia tego typu stosuję się w szczególnych przypadkach, gdy trzeba zastosować miększy materiał niż porcelana, która jest twardszym materiałem niż szkliwo na zębach pacjenta. Korony tego typu traktujemy jako tzw. długo czasowe tymczasówki.
  • Korony akrylowe – są to korony stosowane w etapie przejściowym pomiędzy oszlifowanymi zębami, a oczekiwaną pracą protetyczną. Korony tego typu traktuje się jako korony tymczasowe, ażeby ochronić zwłaszcza żywe zęby pacjenta przed nadwrażliwością, oraz żeby poprawić komfort i nie wykluczać pacjenta z życia społecznego.

 

Procedura wykonania korony protetycznej:

  • Preparacja poprzez oszlifowanie zęba lub pozostałości po nim, ew. wkładu koronowo-korzeniowego celem nadania mu odpowiedniego kształtu,
  • pobranie wycisków  łuku z leczonym protetycznie zębem, oraz łuku zębowego zębów przeciwstawnych, pobranie zwarcia w postaci bloczka,
  • przygotowanie korony przez laboratorium zgodnie z zamówieniem  w zalecanym kolorze, oraz z zalecanego materiału
  • przymiarka korony na zębie pacjenta oraz, po akceptacji, zacementowanie jej.

Funkcje, jakie spełniają korony protetyczne:

  • funkcja zastępcza – korona uzupełnia utracone lub uszkodzone twarde tkanki oraz powierzchnie żujące zęba, odbudowuje prawidłowy układ zębów i zgryzu
  • funkcja podpierająca – korony protetyczne stosowane są jako podparcie protez częściowych, stanowią składową różnego rodzaju prac kombinowanych z zastosowaniem zasuw, zatrzask, w przypadkach kiedy nie można zastosować mostu, a musimy utracone zęby uzupełnić protezą ruchomą i koronami porcelanowymi. Do koron protetycznych montuje się różnego rodzaju zamki protetyczne i na nich później protezę ruchomą. W przypadku takiego uzupełnienia pacjent nie ma niekorzystnie wyglądających klamer. Rozwiązanie takie jest bardzo kosmetyczne.
  • funkcja estetyczna – koronami protetycznymi można korygować kształt zębów, oraz przy pomocy zastosowania odpowiedniego koloru ceramiki – poprawić estetykę ,
  • funkcja ochronna – korony protetyczne chronią zdrowe części zęba przed urazami mechanicznymi oraz czynnikami chorobotwórczymi, minimalizują ryzyko występowania poważnych problemów zdrowotnych.

Prawidłowo odbudowany zgryz to nie tylko piękny uśmiech ale również przywrócenie prawidłowego procesu żucia, a co za tym idzie poprawienie całego przebiegu trawienia.

Przeciwwskazania

Do głównych przeciwwskazań przed założeniem koron protetycznych należą problemy zdrowotne pacjenta (alergie na materiał), między innymi różnego rodzaju choroby oraz przyzębia. Przeciwwskazania dotyczyć mogą także kwestii wizualnych – niektóre rodzaje koron mogą zaburzać naturalną estetykę uśmiechu, na przykład korony metalowe, jeżeli zostaną założone na zębach przednich. Rozwiązaniem problemu jest indywidualne podejście stomatologa do przypadku i dobór odpowiedniego materiału, z którego zostanie wykonane uzupełnienie.

Korony protetyczne, podobnie jak naturalne zęby, wymagają odpowiedniej i regularnej troski o higienę jamy ustnej. Zęby należy starannie szczotkować po posiłkach przy użyciu szczoteczek o miękkim lub średniej twardości włosiu oraz past dentystycznych zaleconych przez stomatologa lub higienistkę. Niezwykle istotne w trosce o korony jest staranne oczyszczanie z resztek pokarmu okolicy łączącej koronę z naturalnym zębem, znajdującej się przy brzegu dziąsłowym. Dopełnieniem higieny jamy ustnej pacjenta posiadającego korony protetyczne powinno być nitkowanie przestrzeni międzyzębowych oraz stosowanie specjalnych bezalkoholowych płynów antybakteryjnych. Niezwykle ważne dla pacjenta są także regularne wizyty kontrolne w zaufanym gabinecie stomatologicznym, dzięki którym pacjent będzie mógł upewnić się, że stan zdrowia jego zębów i stan koron jest w normie.

Cennik zabiegów

Korona porcelanowa lub punkt w moście na stopie bezniklowym
1500 PLN
Korona porcelanowa lub punkt w moście na złocie + cena Au wg aktualnych cen rynkowych
1800 PLN
Korona bezmetalowa PRESS
1800 PLN
Korona porcelanowa lub punkt w moście Cercon
1900 PLN

Zarejestruj wizytę!

Skontaktuj się z nami, by umówić się na wizytę!

ZAREZERWUJ WIZYTĘ

OPINIE

ZADZWOŃ