Stomatologia zachowawcza - ABDENT Kraków Ruczaj

Stomatologia zachowawcza

Od dawna wiadomo, że lepiej zapobiegać niż, leczyć. I tym właśnie, dbając o dobro pacjenta zajmujemy się wykonując zabiegi higieniczne (popularnie zwane: usuwanie kamienia nazębnego, oczyszczaniem zębów z kamienia, piaskowanie zębów)

Lakowanie zębów

Lakowanie zębów to zabieg niezwykle ważny dla zdrowia jamy ustnej – pozwala on bowiem uchronić zęby przed próchnicą, niebezpieczną chorobą, która jest najczęstszą przyczyną utraty zębów. Próchnica rozwija się w płytce nazębnej, która gromadzi się we wszelkich zagłębieniach na powierzchni zębów. Lakowanie zębów jest bezpiecznym zabiegiem, który zapobiega rozwojowi tej niezwykle powszechnej, zaraźliwej choroby. Wykonuje się go najczęściej na zęby trzonowe, których powierzchnia nie jest płaska. Lekarz zabezpiecza specjalnym lakiem fluorowym bruzdy zębów, w których najczęściej dochodzi do próchnicy.

Lakowanie zębów u dorosłych jak i u dzieci jest zbiegiem profilaktycznym i przynosi wieloletnie korzyści.

Na czym polega lakowanie zębów?

Zabieg lakowania przeprowadzany jest w gabinetach stomatologicznych. Jego celem jest zabezpieczenie niełatwych do precyzyjnego oczyszczenia bruzd i szczelin występujących na powierzchni zębów przy użyciu specjalnego laku. Lak jest preparatem bogatym w jony fluoru, pierwiastka, który przyspiesza proces remineralizacji szkliwa, czyli jego wzmocnienia. Nakładany na zęby pacjenta lak chroni szczeliny przed gromadzeniem się płytki nazębnej, a także sprawia, że dokładne oczyszczanie zębów staje się łatwiejsze.

Lakowanie jest zabiegiem, który skutecznie chroni zęby dzieci przed próchnicą. Choroby tej nie należy pod żadnym pozorem bagatelizować – warto zadbać o niezawodną profilaktykę przeciwpróchniczą, które oszczędzi najmłodszym  bólu oraz długotrwałego i kosztownego leczenia, nie mówiąc o niepotrzebnym stresie.

Kiedy najlepiej przeprowadzić lakowanie?

Zabieg ten może z powodzeniem być przeprowadzony na zębach przedtrzonowych i trzonowych, mlecznych i stałych. Najczęściej jednak dotyczy on zębów stałych pacjenta. Co niezwykle istotne dla zdrowia w obrębie jamy ustnej dziecka – lakowanie powinno mieć miejsce wkrótce po wyrżnięciu się zęba, co w przypadku zębów trzonowych przypada między 6 a 8 rokiem życia pacjenta. Rodzic powinien odwiedzać gabinet z dzieckiem zawsze po wyrżnięciu się kolejnego zęba, celem jego zalakowania. Pamiętajmy, że zabieg powinien być przeprowadzony wtedy, kiedy na zębie nie zaobserwowano zmian próchnicowych.

Lakowanie zębów – przebieg

Na początku tego bezbolesnego i w pełni komfortowego zabiegu stomatolog starannie oczyszcza powierzchnię zęba, który będzie poddany lakowaniu. Następnie aplikuje na zęba wytrawiacz w postaci żelu, który zapewnia ścisłe przyleganie laku. W dalszej kolejności stomatolog spłukuje wytrawiacz i osusza ząb pacjenta. Na suchej powierzchni rozprowadza lak w taki sposób, aby precyzyjnie pokryć wszelkie bruzdy i szczeliny zęba. W końcowej fazie zabiegu dentysta poddaje lak działaniu specjalnej lampy, co ma na celu związanie preparatu.

Leczenie nadwrażliwości zębów

Nadwrażliwość zębów może odebrać przyjemność spożywania ulubionych potraw czy nawet picia zimnych oraz gorących napojów. Dotkliwy ból wywołany przez nadwrażliwość towarzyszy wielu pacjentom i pojawia w odpowiedzi na zmiany temperatur wywołane np. przez jedzenie lodów, czy nawet szczotkowanie zębów. W takich wypadkach niezbędne jest leczenie nadwrażliwości zębów, zarówno w gabinecie stomatologicznym, jak i we własnym domu.

Przyczyny nadwrażliwości zębów

Źródło nadwrażliwości zębów to odsłonięcie zębiny. W niej znajdują się mocno unerwione kanaliki zębowe, których podrażnienie wywołuje ból. Z kolei do ich odsłonięcia prowadzi nieprawidłowa higiena jamy ustnej, w tym zbyt silne szczotkowanie. Szkodliwe są także mocno ścierające pasty i szczoteczki o twardych włóknach. Do przyczyn nadwrażliwości zalicza się także próchnicę i kamień gromadzący się na powierzchni zębów, a także nachodzący pod dziąsła. Ponadto z wiekiem dziąsła same się obsuwają. Natomiast gdy zęby zostają odsłonięte, są delikatne i szybko reagują bólem na wszelkie bodźce, co gorsza te przykre dolegliwości mogą utrzymywać się nawet do kilku dni. Nadwrażliwość zębów jest jedną z najczęściej zgłaszanych u stomatologa dolegliwości. Bardzo ważne jest odnalezienie jej przyczyn, a następnie wdrożenie właściwego leczenia.

Niezwykle istotne są działania profilaktyczne, które zapobiegają obsuwaniu się dziąseł.

By leczenie nadwrażliwości zębów nie było konieczne – profilaktyka obsuwaniu się dziąseł i powstawaniu nadwrażliwości. Należy je stosować także wtedy, gdy dolegliwości zdążyły już się pojawić. Pierwszy element, o którym trzeba pamiętać, to regularna higiena jamy ustnej odpowiednimi pastami i właściwymi szczoteczkami

Oto działania profilaktyczne, które jednocześnie wspierają leczenie nadwrażliwości zębów:

1. Codzienne szczotkowanie zębów, dwa razy w ciągu dnia przez dwie minuty to podstawa profilaktyki. Zwracamy tu uwagę na dobór odpowiedniej pasty z fluorem lub przeznaczonej do wrażliwych zębów. Wybierając pastę, najlepiej szukać takiej zawierającej następujące składniki: fluor, fluor i sole potasu/chlorek strontu/octan strontu i fluor/fosfopeptyd kazeiny/argininę, węglan wapnia oraz fluor/fosfokrzemian wapniowo-sodowy i fluor. Najlepiej jednak, by to lekarz polecił najlepszy w tym przypadku produkt, uwzględniając przy tym indywidualne preferencje pacjenta.

2. Niezbędna jest dobrej jakości szczoteczka z miękkim włosiem. Ważna jest także technika szczotkowania zębów – nie należy używać siły, ani stosować ruchów poziomych. Dobrym rozwiązaniem jest wybór szczoteczki elektrycznej, która hamuje zbyt mocny nacisk na zęby i dziąsła, a przy tym skutecznie usuwa płytkę nazębną. Warto też co najmniej raz dziennie płukać jamę ustną płynem zawierającym fluor oraz czyścić przestrzenie międzyzębowe nicią dentystyczną. Dodatkowo wskazane jest odbywanie regularnych wizyty u stomatologa, najlepiej dwa razy w roku w celu odbycia tzw wizyt kontrolnych w trakcje których zostanie przeprowadzona higienizacja jamy ustnej

Kolejny niezbędny element w leczeniu nadwrażliwości zębów to dieta. Ograniczenie produktów zawierających cukier i kwasy wpływa pozytywnie na stan uzębienia. Słodkie i kwaśne produkty, a nawet gazowane napoje, obniżają zawartość substancji mineralnych w szkliwie, co prowadzi do próchnicy, a następnie nadwrażliwości. Takie produkty zmieniają odczyn śliny będącej w ciągłym kontakcie z zębami i dziąsłami, przez co nie można przejść do mycia zębów od razu po ich spożyciu.

Leczenie nadwrażliwości zębów polega na dążeniu do przerwania przewodzenia bodźców do nerwów czuciowych miazgi. Możliwe jest także mechaniczne zamknięcie światła otwartych kanalików zębinowych.

Leczenie nadwrażliwości zębów w gabinecie stomatologicznym

W leczeniu nadwrażliwości zębów u stomatologa pomocna jest fluoryzacja.  Polega ona na pokryciu zębów lakierem z wysoką zawartością fluoru. Cienka warstwa zamyka kanaliki zębinowe w obrębie szyjek zębów, dzięki czemu chroni je przed nadwrażliwością prowadzącą do bólu. Dodatkowo zęby stają się odporne na demineralizację zachodzącą pod wpływem kwasu. Są one również chronione przed próchnicą. Fluoryzacja powinna być powtarzana co pół roku.

W leczeniu nadwrażliwości zębów stosuje się również wykończenia kompozytowe, które izoluje zakończenia nerwowe. Możliwe jest też wykonanie impregnacji z wykorzystaniem preparatu znoszącego nadwrażliwość.

W naszym gabinecie pomożemy Ci uporać się z tym przykrym problemem. Dostosujemy leczenie nadwrażliwości zębów do Twoich indywidualnych potrzeb, tak by było ono maksymalnie skuteczne. Chcemy, byś mógł cieszyć się smakiem swoich ulubionych potraw i napojów bez nieznośnego bólu.

Skaling i piaskowanie zębów

Scaling to nic innego jak usunięcie kamienia nazębnego ultradźwiękami, oczyszczenie zębów przez lekarza lub higienistkę. Zabieg ten należy wykonywać cyklicznie, mniej więcej co pół roku. W razie potrzeby warto go łączyć w piaskowaniem.

Piaskowanie to oczyszczenie zębów z nalotów. Kawa, mocna herbata, papierosy ect. tworzą brunatny nalot nazębny. Pacjentowi pomimo staranności trudno jest go usunąć samemu. Temu właśnie służy zabieg zwany piaskowaniem zębów. Lekarz lub higienistka usuwa przebarwienia przy użyciu piaskarki dentystycznej. Drobiny pisaku pod ciśnieniem rozbijają nalot, odsłaniając czyste zęby.

Cennik zabiegów

Znieczulenie nasiękowe, przewodowe
30 PLN
Radiowizjografia zęba ( zdjęcie RVG )
30 PLN
Wizyta adaptacyjna dziecka
50 PLN
Wypełnienie zęba mlecznego - jednopowierzchniowe
80 PLN
-wielopowierzchniowe
110 PLN
Wypełnienie zęba stałego - małe
140 PLN
- średnie
160 PLN
-duże
180 PLN
Wypełnienie zęba materiałem glassjonomerowym
100 PLN
Odbudowa, licówka kompozytowa
220 PLN
Szynowanie zębów kompozyt+taśma z włókna szklanego za jeden ząb
150 PLN
Opatrunek leczniczy
60 PLN

Zarejestruj wizytę!

Skontaktuj się z nami, by umówić się na wizytę!

ZAREZERWUJ WIZYTĘ

OPINIE

ZADZWOŃ